Navštívte slovenskú raritu: Brhlovce a vytesané domy v skalách

V okrese Levice južne od Žemberoviec a severne od Santovky, nachádza sa menšia obec, ktorú preslávili kamenné stavby. Nejde ani tak o stavby, ako do kameňa vyhĺbené domy. Z dávnych treťohôr, keď svet obývali dinosaury, sopečná činnosť vytvorila vrstvy popola. V stredoveku si miestni obyvatelia všimli mäkkosť a hoci zrejme v minulosti mali odkladacie priestory na potraviny vyriešené v podobe vyhĺbených jám, neskôr začali aj s vyhlbovaním svojich obydlí. Ešte donedávna tak napríklad v ulici Šurda bývali ľudia práve v skalách vyhĺbených miestnostiach. Dokončené murovanými stenami tak boli originálnym prístreškom, ku ktorému nebolo nutné príliš riešiť stavebný pozemok a svojim spôsobom by bolo smiešne aj stavebné povolanie.

Brhlovce, obydlia v skalách

Skalné domy v Brhlovciach dnes múzeom

Dnes skalné domy tvoria pripomienku dávnych dôb, kedy tvorili aj strechu nad hlavou, aj skladové priestory. Niekde je tomu aj dodnes, že sú využívané ako skladisko na zemiaky, zeleninu, alebo sklad. Pri dome č. 142 je však najzachovalejší a najväčší dvor. Tvorí súčasť Tekovského múzea v Leviciach a za malé symbolické vstupné si môžete obzrieť toto miesto aj podrobne spolu s výkladom sprievodkyne. Táto stavba je poschodová, kým iné majú jedno poschodie na prízemí a zo skaly z ničoho nič vyčnieva komín. Obydlie, ktoré je priamou súčasťou múzea má na prízemí výstavu exponátov spojených s obživou starých Brhlovčanov a ľudí z okolia. Vedľa výstavky je letná kuchynka, veľmi zachovalá miestnosť s vybavením a nízkym stropom, ktorá je elektrifikovaná od polovice minulého storočia rovnako, ako ďalšia miestnosť skladujúca dnes nástroje na spracovanie ľanu.

Brhlovce

Navigácia

Na ulicu Šurda, na ktorej sa nachádzajú domy a za nimi skalné obydlia, sa dostanete pomerne ľahko. V centre obce sa nachádza pohostinstvo s drevenou výzdobou svojho areálu a parkovisková plocha. Hoci sa stojí na tráve, veľa miest na státie tu nie je a aj tak vzhľadom na krátke zastávky tu stojí mnoho áut, vystrieda sa a putuje ďalej. Len predpokladáme, že toto miesto je vhodné na státie. Cez cestu a ďalej do drobnej ulice vedie cesta k zaujímavému štrkovému, ale spevnenému chodníku. Žlté cedule, ktoré návštevníkov navigujú priamo na miesto, pred týmto miestom trochu zlyhávajú. Upozornenie na smer ku skalným obydliam bolo v čase návštevy strhnuté.

Brhlovce, skalné obydlia

Informácie:

  • Skalné obydlia v Brhlovciach sú súčasťou Tekovského múzea v Leviciach.
  • Od apríla až po október je v čase od 09:00 do 16:00
  • Vstupné: dospelí 0,66 eur, fotografovanie: 3 €

V spolupráci s magazínom ZN.SK, foto so súhlasom magazínu.