Ako naučiť papagája rozprávať? Čo si to bude žiadať a od koho?

Vycvičenie papagája, aby rozprával, vyžaduje trpezlivosť a čas, ale je to možné. Mať vhodný druh papagája je základ. Určite je vhodné, aby šlo o mladého papagája, ideálne mláďa. No nie je to len o vtákovi.- V prvom rade je to o majiteľovi chovateľovi, ako veľmi sa bude chcieť venovať exotickému vtáctvu a budovaniu vzájomného vzťahu. Len spokojný papagáj a správny prístup k učeniu rozprávania majú za následok aj reálne výsledky. Chce to trpezlivosť a niekoľko krokov, aby sa podarilo dosiahnuť prvé výsledky. Najlepší na rozprávanie je žako, kakadu, alebo aj alexander, či dokonca aj eklektus. Rozprávať jednoduché slová môže aj andulka.

papagáj

Postup, ako naučiť papagája rozprávať

  1. Získajte mladého papagája, pretože mladšie papagáje sú oveľa lepšie pri učení nových vecí, ako je rozprávanie.
  2. Začnite tým, že budete hovoriť s papagájom často a opakujte slová a frázy, ktoré chcete, aby sa naučil. Používajte jasné a zreteľné slová.
  3. Opakujte slová a frázy niekoľkokrát za sebou. Napríklad, ak chcete, aby sa naučil povedať „Ahoj“, opakujte toto slovo každý deň niekoľkokrát.
  4. Použite pozitívne posilňovanie motivácie – odmeny a pochvaly, keď sa papagáj naučí nové slová a frázy. Bude vedieť, že sa mu oplatí táto činnosť aj neskôr. Najmä ak dostane niečo, čo bežne nedostáva a chutí mu to.
  5. Buďte trpezliví a nezúfajte, ak sa papagáj nerozhodne naučiť nové slová alebo frázy okamžite. Niektorí papagáji sa učia rýchlejšie ako iní.
  6. Akonáhle sa papagáj naučí jedno slovo alebo frázu, začnite učiť ďalšie slová a frázy. Snažte sa neuchýliť k zlým návykom a nadávkam. Robia to mnohí, lebo chcú ohurovať svoje okolie a priateľov. Papagáj, ktorý nadáva ľudí rozosmeje, je virálny na sociálnych sieťach. Nadávky sú frajerina, no tiež ukážka záujmu o slušnosť. Viac ako rázne nadávky je vtipná neútočná a nevulgárna hláška, originálna veta a pod.
  7. Nakoniec, uistite sa, že váš papagáj má vhodné prostredie pre učenie a rozprávanie.