Dark Tourism: Temný turizmus, alebo cestovný ruch. Už ste o ňom počuli? Možno ste už navštívili pamätník holokaustu, boli pozrieť na hrade hladomorňu, väznicu, alebo miesto, kde sa popravovali previnilci. Boli ste si pozrieť klietku pre väzňov v Levoči? Alebo ste zapálili sviečku pri pamätníku nejakej smutnej udalosti? Ani ste to možno nevedeli a neuvedomovali si, no i to je temný turizmus.
Cestovanie dnes neznamená len oddych, slnko a dovolenku pri mori. Mnohí z nás túžia po iných zážitkoch – takých, ktoré v sebe nesú váhu minulosti, spomienok, tragédií a smrti. Práve tento fenomén má názov „dark tourism“, v preklade temný turizmus.
Čo je to dark tourism?
Temný turizmus je cestovanie na miesta, ktoré sú spojené s utrpením, smrťou, historickými tragédiami či katastrofami. Medzi také miesta patria aj tie, kam vyrážame z pietnych dôvodov, alebo z dôvodov vzdelávacích. Môže ísť o koncentračné tábory, miesta hromadných popráv, bojiská, miesta prírodných katastrof, ale aj mestá opustené po technologických haváriách, ako je Černobyľ. Ľudia sem neprichádzajú za zábavou – skôr za porozumením, pietou a vzdelaním. Iné prípady sú tie, ktoré nás lákajú pre adrenalín a nebezpečenstvo.
Prečo nás tieto miesta priťahujú?
Niektorí si možno kladú otázku – prečo by niekto chcel dobrovoľne navštíviť miesto, kde zomreli tisíce ľudí, alebo kde sa odohrala tragédia? Odpoveď je zložitejšia, než by sa mohlo zdať.
1. Pietna spomienka a vzdanie úcty
Navštevujeme miesta, kde zomreli naši príbuzní, kde sa odohrala tragédia v našej komunite, alebo kde utrpela naša krajina. Zapaľujeme sviečky, stojíme v tichu a uctievame si minulosť. Takéto miesta nás emocionálne zasiahnu – a niekedy ich jednoducho potrebujeme vidieť na vlastné oči.
2. Vzdelávanie a historické poznanie
Miesta ako Osvienčim, Lidice, Srebrenica alebo Verdun sú živými učebnicami dejín. Pomáhajú nám pochopiť, čo sa stalo – a prečo. Aké boli následky a na akom priestore sa niečo odohralo. Vidieť plynové komory, masové hroby, či opustené dediny po vojnových vyčíňaniach má omnoho väčší dopad než len čítanie v učebnici.
3. Rodinná alebo regionálna história
Niektorých ľudí k temnému turizmu vedie osobný príbeh – hľadajú korene, chcú vidieť miesto, kde žili ich predkovia alebo kde ich rodina trpela. Tieto cesty sú často emocionálne silné a prinášajú odpovede na otázky, ktoré v nich dlho rezonovali.
Ukrajina ako cieľ temného turizmu
Aj Ukrajina je dnes miestom temného turizmu. Vojna, ktorú rozpútalo Rusko, zanechala za sebou nielen obete, ale aj miesta, ktoré sa stávajú symbolmi odporu, bolesti i nádeje. MestoBuča je dnes cieľom ľudí zo zahraničia, aby aj oni mali možnosť vidieť priestor v ktorom sa odohrali masakre nevinných ľudí. Niektorí ľudia sem prichádzajú, aby boli svedkami týchto dejín – iní, aby pomáhali. Chcú zažiť situáciu vo vojnovej krajine, poplach a dokonca sú aj takí, ktorí prikladajú pomocnú ruku a pomáhajú so zásobovaním, ošetrovaním ranených a stále považujú svoju cestu za dočasnú návštevu miesta a trochu napínavejšiu dovolenku. Aj takí sú na Ukrajine.
Netreba však zabúdať, že Ukrajina bola centrom dark tourismu už skôr – Černobyľ a opustené mesto Pripjať sa stali jednými z najznámejších destinácií temného turizmu na svete. Ich príbeh – o náhlej evakuácii, o neviditeľnom nebezpečenstve a opustenej civilizácii – fascinuje ľudí dodnes. Predstava, že by niekto zanechal všetko v domácnosti tak, ako je teraz a už sa viac nemohol do domu vrátiť, je ťažká.
Oživenie bolestivých spomienok alebo dôležitá lekcia?
Názory na dark tourism sa rôznia. Niektorí ho považujú za nevhodné „znovuotváranie starých rán“, iní za nevyhnutný spôsob, ako sa učiť z minulosti. Pravdou však ostáva, že tieto miesta sú tu – a sú súčasťou nášho kolektívneho vedomia. Neslúžia na pobavenie, ale na pochopenie, spomienku a úctu. Temný turizmus nie je pre každého. Ale pre mnohých je to spôsob, ako lepšie chápať svet, ľudí i samých seba. Niekedy nás práve temnota minulosti naučí najviac o hodnote života, slobody a mieru.
Na Slovensku sa tejto téme venuje trilógia kníh Temné Slovensko, do ktorej významný úvod prináša prvá kniha zakladateľa tejto trilógie, kulturológa Tomáša Galierika. V knihe je uvedené niekoľko podstatných informácií o tom, čo je to temný turizmus, ako ho vnímať, akou príležitosťou je a čím naozaj nie je. Už samotná kniha nám prináša pohľad na temné dejiny Slovenska, popraviská, šibenice, procesy s čarodejnicami, katmi, ale aj miesta, kde zavládol zločin, mafia, či zomierali ľudia pri dopravných nešťastiach.
Pozrite si aj:
- Galierik, T. (2024). Miesta zločinu a tragédií, vydavateľstvo DAJAMA
- Stone, P. R. (2006). A Dark Tourism Spectrum: Towards a Typology of Death and Macabre Related Tourist Sites, Attractions and Exhibitions. Tourism: An Interdisciplinary Journal.
- Lennon, J., Foley, M. (2000). Dark Tourism: The Attraction of Death and Disaster. Cengage Learning EMEA.
- National Geographic: The Rise of Dark Tourism
- BBC: Dark tourism: why are we drawn to tragedy?
- https://cesky.radio.cz/czechtourism-usporadal-anketu-o-mistech-s-nejtemnejsi-historii-8593813
- https://slovensko.stvr.sk/rubriky/aktualne-rubriky/cestovatelske-kino/162109/cernobyl-oblast-jadrovej-katastrofy-je-dnes-turistickou-atrakciou