Neobyčajná kniha prichádza na slovenský trh. Vo vydavateľstve Dajama vychádza viacero zaujímavých publikácií venovaných Slovensku. Pamiatkam, hradom, miestam záhadným, či filmovým. Aktuálne sa však objavuje kniha venovaná miestam temným a tajomným v zmysle prepojenia na smrť, tragédie a zločin. Miesta zločinu a tragédií totiž prináša viacero tém, s akými bežne do styku neprichádzame, alebo ani nechceme. Dáva dohromady ucelenejší pohľad na miesta, ktoré majú spoločné znaky. Sú to miesta, ktoré sa stali dejiskom dopravných nehôd, leteckých nešťastí, aj iných vážnych udalostí. Na Slovensku sme ich v rôznych období dejín mali viacero. Kniha sa venuje aj mafii a divokým rokom, či vraždám, ktoré otriasli spoločnosťou. Zaujímavá však bude aj historická časť knihy, ktorá nás zavedie do celkom neznámych svetov. Neznámych najmä vtedy, ak ste ani netušili nič o tom, ako fungoval trest smrti v minulosti v kráľovských mestách na našom území.
Historický pohľad na trest smrti
Trest smrti na našom území fungoval do roku 1989 a skončil pádom režimu. Predtým sa u nás usmrcovalo v podstate od dávnych čias. Najťažšie zločiny, ale aj procesy s čarodejnicami končili sťatím alebo upálením, prípadne topením a lámaním na kolese. Spôsoby mučenia a popráv približuje podrobnejšie práve kniha Miesta zločinu a tragédií .
Prekvapivé má byť v nej nahliadanie na popraviská, miesta na mapách, konkrétne ulice a miesta, ktoré sa s popravami spájali. Dodnes máme na viacerých námestiach praniere a klietky hanby. V Levoči je dokonca klietka hanby autentická. Šokujúco znie, koľko miest v Bratislave slúžilo na popravovanie a dodnes sú frekventovaným priestorom pre chodcov a návštevníkov. Netušia pritom, po čom kráčajú a čo majú pod sebou. Šokujúco môže znieť história Krupiny a fakt, že v Krupine existovala aj klietka určená na zatváranie čarodejníc, pod ktorými zapálili oheň, aby v klietke uhoreli. Kniha Miesta zločinu a tragédií prináša naozaj vážne témy. Podrobnosti o dobe, obvineniach, mučení a procedúrach, ktoré stáli za priznaním žien k všetkému, aj tomu, o čom nemali ani potuchy že môže existovať. A ani neexistovalo.
Kniha plná zaujímavých informácií, pohľadov do minulosti, na život katov, ľudí v neskorom stredoveku a novoveku, ako sa žilo s upírmi a čo všetko proti nim boli schopní ľudia vymyslieť len preto, aby znížili šancu na ich návrat z hrobu medzi živých. Kniha bude skvelým darčekom pre nadšencov histórie, Slovenska, našich dejín, zaujímavých faktov a predovšetkým miest, ktoré nám môžu povedať viac, ak sa o ne zaujímame.
Kniha Miesta zločinu a tragédií
Knihu pripravil kulturológ Tomáš Galierik s ohľadom na konkrétne miesta, na ktoré sa kniha snaží poslať čitateľa a návštevníka. Nejde teda o informácie, ktoré by nám mali len povedať o udalostiach, ale priamo uvádza aj miesta, prípadne konkrétne adresy. Kniha vychádza vo vydavateľstve DAJAMA aj ako súčasť série kníh, pričom ďalšie diely sa venujú temným miestam spojeným s vojnou a bojom.
Foto ako ilustráciu poskytol na požiadanie autor knihy