Kde všade majú atómové bomby? V období rokov 2020 až 2024 sa atómové zbrane naďalej považujú za jednu z najväčších hrozieb svetovej bezpečnosti. Tieto zbrane masového ničenia vlastnia iba niektoré krajiny, ktorých schopnosť ničiť celú planétu (kvôli reťazovej reakcii a odvetným akciám iných krajín v prípade použitia jednou) je kľúčovým faktorom medzinárodnej politiky. Medzi tieto krajiny patria tzv. jadrové mocnosti, ktoré disponujú aktívnymi nukleárnymi arzenálmi. Svet môže desiť fakt, že nuikleárne zbrane majú v rukách aj ľudia, pri ktorých svet veľmi pochybuje o úplnom duševnom zdraví. Najmä v prípade Severnej Kórei a Ruska. Téme atómových vojen sa venuje knižná novinka https://www.bux.sk/knihy/782287-atomova-bomba-a-prece-ji-meli.html
Ktoré krajiny majú atómové zbrane?
1. Spojené štáty americké
USA sú jednou z prvých krajín, ktoré vyvinuli atómové zbrane počas druhej svetovej vojny v rámci projektu Manhattan. Do roku 2024 majú približne 5 500 hlavíc, z ktorých niekoľko tisíc je aktívnych alebo pripravených na použitie. Spojené štáty sú tiež členom NATO a mnohé krajiny tohto paktu sú pod jeho „jadrovým dáždnikom“, čo znamená, že sú chránené jeho nukleárnymi zbraňami.
2. Ruská federácia
Rusko je nástupníckym štátom Sovietskeho zväzu, ktorý vlastnil najväčší jadrový arzenál v histórii. Do roku 2024 má Rusko približne 6 000 nukleárnych hlavíc, z čoho je asi 1 500 okamžite nasaditeľných. Ruský arzenál zahŕňa rôzne druhy strategických a taktických jadrových zbraní, ktoré sú kľúčovým nástrojom jeho vojenskej stratégie. V minulosti mali zbrane aj na Ukrajine, no tie si Rusko vyžiadalo.
3. Čína
Čína, tretia najväčšia nukleárna mocnosť, v rokoch 2020 – 2024 aktívne rozširuje svoj jadrový arzenál, ktorý sa odhaduje na približne 400 – 500 hlavíc. Peking oficiálne tvrdí, že si ponecháva politiku „no first use“, čo znamená, že by použil atómové zbrane iba v prípade, že by bol napadnutý inými nukleárnymi silami.
4. Francúzsko
Francúzsko je jediná členská krajina Európskej únie, ktorá vlastní jadrové zbrane. Jeho arzenál obsahuje približne 290 jadrových hlavíc, prevažne rozmiestnených na ponorkách a stíhacích bombardéroch. Francúzsko presadzuje nezávislú nukleárnu politiku a nemá žiadne záväzky voči NATO ohľadom zdieľania svojich zbraní.
5. Spojené kráľovstvo
Po brexite Spojené kráľovstvo ostáva významnou jadrovou mocnosťou so zhruba 225 nukleárnymi hlavicami, z ktorých je asi 120 nasaditeľných. Britský nukleárny arzenál je založený výlučne na ponorkách triedy Vanguard, ktoré môžu niesť balistické rakety Trident.
6. India
India má približne 160 jadrových hlavíc a jej nukleárna politika je založená na „minimálnom odstrašovaní“ s dôrazom na politiku „no first use“. India sa zameriava na udržanie dostatočného počtu zbraní na odstrašenie potenciálnych hrozieb, najmä od susedného Pakistanu a Číny.
7. Pakistan
Pakistan, hlavný rival Indie, vlastní približne 165 nukleárnych hlavíc. V porovnaní s Indiou sa však Pakistan nezaviazal k politike „no first use“ a jeho arzenál je veľmi mobilný, pričom zahŕňa širokú škálu taktických a strategických zbraní. Nukleárna rovnováha medzi Pakistanom a Indiou je dlhodobo nestabilná.
8. Severná Kórea
Severná Kórea je najnovšou jadrovou mocnosťou a odhaduje sa, že do roku 2024 vlastní 40 až 50 hlavíc. Hoci jej technologické schopnosti ešte nie sú na úrovni ostatných jadrových štátov, schopnosť KĽDR zasiahnuť USA medzikontinentálnymi balistickými raketami robí z jej programu globálnu hrozbu.
9. Izrael
Izrael nikdy oficiálne nepotvrdil ani nepoprel, že vlastní jadrové zbrane, ale sa predpokladá, že má medzi 80 až 90 hlavíc. Izrael je považovaný za de facto nukleárnu mocnosť a jeho nukleárna politika je známa ako „strategická dvojznačnosť,“ čo znamená, že zámerne ponecháva svoj program v neistote.