České filmové miesta a český filmový turizmus prekvitá viac

Filmový turizmus je novým fenoménom, ktorý získava na popularite po celom svete. Na Slovensku filmový turizmus zatiaľ skôr spí. Poznáme síce Oravský hrad, Bojnický zámok aj Červený Kameň ako miesta, kde sa filmy nakrúcali, no stále to nie sú podujatia, okruhy a sprevádzanie sprievodcami vyslovene po miestach z filmov. Snaha Tomáša Galierika o propagáciu tohto typu turizmu u nás sa cení, ale stále na to len on nestačí. V Čechách to funguje inak. Filmová produkcia je tam oveľa väčšia, ale aj povedomie o tom, že filmové miesta môžu prilákať pozornosť návštevníka.

Česko, s jeho malebnou krajinou, historickými miestami a bohatou filmovou tradíciou, sa stalo cieľom mnohých filmových fanúšikov. Tento druh cestovania umožňuje návštevníkom preniknúť do sveta filmových kúziel a objaviť miesta, kde sa točili slávne filmy. Poďme sa  pozrieť na filmový turizmus v rámci niekoľkých vybraných miest v Českej republike.

Praha Prague

  1. Praha:

Praha je jedným z najpopulárnejších cieľov pre filmový turizmus v Čechách. AJ preto, že tu majú vybavené filmové ateliéry. Mesto je známe svojou architektúrou a historickými pamiatkami, ktoré slúžili ako scenérie pre mnoho filmov. Medzi najznámejšie filmy natočené v Prahe patrí napríklad „Mission: Impossible“ s Tomom Cruiseom, „Amadeus“, napríklad Spiderman: Far from Home, ale tiež mnoho českých filmov. Povedzme Kráska v nesnázích a každá druhé česká komédia. Návštevníci môžu prechádzať uličkami, kde sa natáčali slávne scény a vychutnávať si atmosféru týchto ikonických miest. Sprievodcovia Prahou pritom tieto miesta poznajú.

  1. Český Krumlov:

Český Krumlov je ďalším významným miestom filmového turizmu v Českej republike. Jeho dobre zachované stredoveké centrum a hrad poslúžili ako pozadie pre mnoho filmových snímok. Medzi najznámejšie patria „The Illusionist“ s Edwardom Nortonom a „Hostel“ od režiséra Eli Rotha. Návštevníci môžu objavovať úzke uličky, nádvorie hradu a iné scénické lokality, ktoré poznajú z veľkého plátna.

  1. Karlovy Vary:

Karlovy Vary, slávne kúpeľné mesto, sa tiež stalo obľúbeným miestom pre filmových nadšencov. Svetoznámy filmový festival, ktorý sa tu každoročne koná, privádza množstvo návštevníkov. Mnoho filmových celebrít a režisérov prichádza do Karlových Varov, aby prezentovali svoje najnovšie diela. Okrem toho sa tu natáčali aj rôzne filmy, ako napríklad „Casino Royale“ z série Jamesa Bonda a „Grandhotel Pupp“ z filmu „Last Holiday“ s Queen Latifah. Karlovy Vary ponúkajú nádhernú architektúru a eleganciu, ktoré prispievajú k atmosfére filmového turizmu. Nezabudnime, že sa tu nakrúcal aj slávny Vrchni prchni.

  1. Česká Skalica:

Česká Skalica, malé mesto na hraniciach s Rakúskom, je ďalším významným miestom pre filmový turizmus. Film „A Knight’s Tale“ s Heathom Ledgerom bol natáčaný práve tu a mnoho scén zobrazuje krásne historické centrum mesta. Návštevníci môžu objaviť miesta, kde sa natáčali slávne súboje a vytvoriť si vlastné dobrodružstvo ako rytieri. Pozor, za zmienku stojí aj to, že tie kulisy, ktoré vo filme vidíme a mali predstavovať stredoveký Londýn, mal na svedomí aj náš slovenský staviteľ filmových kulís, Jozef Mičo z Terchovej.

Filmový turizmus v Českej republike je príťažlivý fenomén, ktorý priťahuje filmových fanúšikov zo všetkých kútov sveta. Božské scenérie, historické pamiatky a dobre zachované mestá tvoria ideálne kulisy pre mnohé slávne filmy. Praha, Český Krumlov, Karlovy Vary a Česká Skalica patria medzi zaujímavé miesta pre filmový turizmus v Čechách. Nezabúdajme na to, že napríklad hrad Pernštejn poznajú mnohí nadšenci hororového aj akčného žánru. Nakrúcal sa tam aj Wanted s Angelinou Jolie alebo Zakliata jaskyňa s Táňou Pauhofovou. TIež je zaujímavým filmovým miestom Liberec, v ktorom sa nakrúcala časť z filmu Spiderman: Far from home.