Nová turistická atrakcia Košického kraja – veľký filmový chodník

Tematické poznávacie chodníky sú spôsobom ako zaujať v turizme a prilákať návštevníka na jedno a súčasne na viaceré ďalšie miesta. V Košickom kraji bol počas júna 2024 otvorený filmový chodník. Najväčší aký sa kedy podarilo na Slovensku otvoriť. Kým poznáme niektoré poznávacie chodníky, ktoré v sebe v dedinkách zahŕňajú filmové lokácie (Lom nad Rimavicou, Blatnica, Sabinov a film Obchod na korze), no prípad Košického filmového chodníka je najrozsiahlejším projektom svojho druhu u nás. Prvý poriadny poznávací chodník tak majú Košice. Pod Košický kraj pritom spadá množstvo významných lokalít pre turizmus. Ako sa môžeme presvedčiť, tak významné sú aj pre film.

Spišský hrad vo filme

Aké miesta filmový chodník zahŕňa?

Pod filmový chodník spadá viacero významných lokalít. Zádielska dolina, Háj, naše východoslovenské jaskyne vrátane Domice a Dobšinskej ľadovej jaskyne, kopcom Dobšiná, miestami na Gemeri, mestom Rožňava, hradom Krásna Hôrka, kaštieľom v Betliari a ešte mnohými stavbami smerom na východ až po slovensko-ukrajinské hranice. Oblasť je naozaj rozsiahla a filmová história celej lokality rovnako tak. Projekt vznikol v spolupráci so špecialistom na filmový turizmus Tomášom Galierikom, ktorý sa postaral o spracovanie obsahu, identifikáciu miest a priblíženie príbehov samotných filmov. Krajská organizácia cestovného ruchu Región Košice Turizmus sa postarala o dva rozmery projektu.

Prvý je priamo v teréne. Na niektorých miestach je možné nájsť informačnú tabuľku, ktorá nesie podobu filmárskej klapky. Návštevníkov upozorňuje na to, že ide o filmové miesto a môže tak byť ešte zaujímavejšie. Pomocou QR kódu podáva návštevníkovi informáciu o tom, že takýchto miest v kraji nájde ešte viac. Pomocou aplikácie je možné nájsť priamo v Košickom kraji niekoľko okruhov a rôznych atrakcií. Medzi nimi je niekoľko okruhov priamo po menších oblastiach (napríklad len Gemer, alebo len konkrétna jaskyňa),alebo sa dá pozrieť celý Košický kraj ako na dlani.

Čo sa oplatí vedieť?

  • Košice určite nie sú chudobné na filmové miesta. Je až prekvapivé, aký význam zohrávali a stále zohrávajú pre domáci aj zahraničný film, či televíznu tvorbu.
  • Je prekvapením, že nič podobné nemajú iné regióny a na čo sa vlastne čaká?
  • Vo svete sú takéto projekty mimoriadne žiadané. Môžu byť lákadlom aj pre zahraničného návštevníka.
  • Aplikácia sa dá stiahnuť priamo na odkaze: https://www.smart-guide.org/destinations/sk/kosicky-kraj/
  • Oficiálne stránky KOCR sú na: https://www.kosiceregion.com/sk/