Šéfredaktor portálu hoax.sk, ktorý sa dlhé roky venuje odhaľovaniu podvodníkov a obracajú sa na neho ľudia s rôznymi otázkami, či problémami, mení stratégiu. Ako uviedol na portáli, pripravované materiály a poznámky, ktoré spracovával postupne od roku 2014 nakoniec zmenili úplne svoju podobu a od konca roka 2019 sa upravovali do podoby skutočnej knihy. Podľa všetkého by tak mala publikácia uzrieť svetlo sveta ešte tento rok, pred Vianocami. Potom plánuje na portáli celkom poľaviť a veriť, že kniha ho bude môcť zastúpiť v boji proti všetkým hrozbám v online svete.
Čo je známe už dnes?
- Kniha sa nebude orientovať na určité hrozby, ale venovať sa bude tým najväčším v súčasnosti. Podľa slov autora, zámerom bolo vytvoriť knihu, ktorá upozorní súčasného človeka, rodiča, starého rodiča, ale aj mladého čitateľa na to, čo všetko mu hrozí, kamkoľvek sa pozrie.
- Kniha vyjde v slovenskom jazyku a v tlačenej podobe ešte tento rok. To znamená, že môže byť dobrou príležitosťou na darček mládeži, ktorá nepozná mieru a hranice, po zasadnutí za počítač s pripojením k sieti.
- Podobná literatúra je tu aj dnes. Nič svetaborné nás nečaká. Do chvíle, než si uvedomíme, kto píše túto knihu. Tomáš Šalmon je na HOAX.sk od založenia v roku 2013. Jeho pomoc využilo už niekoľko študentov do svojich diplomoviek, médií do reportáží, aj vyšetrovateľov pri riešení dôkazových materiálov, či obsahu falošných stránok. Najmä HOAX.SK je jediným slovenským portálom, ktorý sa reálne venuje obetiam podvodníkov, pedofilov, šialencov a naviguje obete na políciu, na postup a čo najlepšie riešenia, prípadne overuje na požiadanie podozrivé činnosti na internete.
Čo reálne na internete hrozí?
Počítač sa po pripojení na internet okamžite vystavuje rizikám rôznych infekcii vírusmi, rôznymi neférovými software. Pri bežnom surfovaní nás lákajú rôzne reklamy aj tie falošné. Kniha má byť aj o tom, ako ich rozoznávať. Mnoho nebezpečenstva hrozí na sociálnej sieti, na internetových zoznamkách a pod. Mnohí si myslia, že kniha má byť určená deťom, no reálne popisuje mnoho prípadov zneužitia, podvodov, vydierania a rôznych finančných klamstiev. Obeťami sú pritom najčastejšie dospelí ľudia. Takí, u ktorých je predpoklad naletieť menší. Alebo si to aj oni sami myslia.
Source: