Už čoskoro vyjde kniha o bezpečnosti detí, rodičov a seniorov na internete

Do predpredaja sa dostáva kniha (Ne)bezpečný internet, ktorej príprava sa po niekoľkých rokoch dostáva do fyzickej podoby. Autorom knižky zameranej na predstavenie hrozieb a problémov na internete je Tomáš Šalmon, šéfredaktor slovenského portálu www.hoax.sk, ktorý už niekoľko rokov upozorňuje na podvodné súťaže, podvodné stránky, prípravky na chudnutie a ešte ďaleko viac. O knihe je nutné hovoriť. Alebo dokonca zvýrazniť 5 hlavných dôvodov, pre ktoré je takáto knižka dnes čoraz viac potrebná. (Ne)bezpečný internet je v predpredaji obchodov martinus.skbux.sk a pantarhei.sk

Dôvody a fakty, pre ktoré takúto knihu spoločnosť potrebuje

  1. Podvodníkov, útočníkov je stále viac. Rovnako ako je viac tých, ktorí sa pripájajú
  2. Bezpečnosť na internete sa síce osveta pokúša vyriešiť, ale nedostatočne.
  3. Prvé správy venované knihy a aj spôsob Šalmonovho vyjadrovania uvádzajú knihu ako zrozumiteľnú a určenú všetkým generáciám. Nie kniha pre deti a kniha pre dôchodcov, ale kniha pre všetkých bez rozdielu. Ak má ísť o čítanie s porozumením, tak je na čase.
  4. V hodine dvanástej prichádza informačný zdroj, ktorý môže zlepšiť tú počítačovú gramotnosť, ktorú niekde v pozadí zanedbali školy, štát a dostatočné prístupné informácie. Viac ako pravda totiž dnes boduje HOAX, podvodné správy. Veriaci v chemtrails, fakt že na Mesiaci nikto nepristál, že Bill Gates vynašiel koronavírus a že ho šíri cez 5G vysielače, sú občas akoby v prevahe. S tým je nevyhnutné niečo robiť.
  5. Máte problém? Veľmi vám nikto v súčasnosti nepomôže. Jediná knižka asi odpoveď na konkrétny problém neprinesie, ale aspoň poradí približnú cestu. Povedzme však, že konkrétny príklad z knihy bude aj ten váš. Nie len že nejaké to riešenie knižka poskytne, stačí siahnuť po iných príkladoch a v nich môže čitateľ nájsť aj iné problémy, také ktoré možno čitateľ za problém ani nepovažoval.

Nebezpečný internet, kniha Tomáš Šalmon

Facebook generácia potrebuje viac disciplíny

Nevidíme do obsahu knihy a všetkých kategórií. Náznak kapitoly venovanej Facebooku, ktorý sme si však všimli v jednom z článkov o pripravovanej knihe je ale potrebný ako soľ. Facebook, sociálna sieť plná nepravdy, chorobného zdieľania a nepochopiteľného správania ľudí v ich absolútnej nerozvážnej jednoduchosti vytvára pôdu pre špekulantov aj podvodníkov. Tých, ktorí okrádajú ľudí. Stačí sa pozrieť na bazárovské stránky, koľko ľudí zdieľa práve v takýchto stránkach podvodné súťaže len preto, že zadávať súťaže niečo také prikázal. Viditeľné praktiky podvodníkov ťahajú dôverčivých ľudí do pasce a pri falošnom žrebovaní sú následne vystavení žiadosti o poslanie dokladov, skenovaných občianskych preukazov, čísiel z platobných kariet. Zaslepení informáciou „vyhrali ste hlavnú cenu, pošlite nám číslo karty, aby sme Vám poslali peniaze“ ani nedovolí uvažovať, že takto sa vlastne peniaze ani nedajú poslať.

POZRITE SI TIEŽ: novší zdroj – policajné stránky o Hoaxoch, ktoré majú príliš plné ruky práce s oznamovaním. Pozrite si tiež túto skupinu PODVODNE SUTAZE. Aktívne v nej prispievajú ľudia, ktorí sú všímavejší než tí, ktorí podvody zdieľajú. Tu sú tí zdieľači. Podobných skupín je mnoho a každá má dostatok čerstvého obsahu.

Kniha v predpredaji

Kniha sa na trhu objaví v strede januára 2021. Čo je dobrou správou, je pozadie celej knihy. Nie len že ju pripravuje najkompetentnejší bloger na Slovensku, podieľa sa na ňom známe vydavateľstvo LINDENI patriace pod veľký vydavateľský dom ALBATROS. Podľa ukážok knižka obsahuje viacero príkladov problémov, venuje sa falošnému obsahu, sociálnym sieťam, ale aj oblastiam, ktoré obchádzajú z ďaleka všetky učebnice informatiky. Možno stojí za myšlienku venovať sa publikácii aj na hodine informatiky. Nejde o skopírovaný názor z iných článkov. Je to jednoducho tak. Postačí chvíľu sledovať komunikáciu a spôsob pohybovania sa na sociálnych sieťach u dnešnej 15 ročnej mládeže a máte pocit, že…