TOP 5 zaujímavosti o knihe Filmové miesta, sprievodcovi po Slovensku

Miesta, na ktorých sa nakrúcali filmy a seriály, sú vo svete populárnym miestom pre rozvoj turizmu. Napríklad v New Yorku je tých miest naozaj dosť. Filmovými miestami, ktoré lákajú milióny turistov, sú aj filmové štúdiá v Los Angeles a rôzne ciele napríklad vo Veľkej Británii. Samotný Disneyland je tiež filmovým miestom. No doslova filmovou lokáciou je to, kde sa nakrúcali rôzne scény. Napríklad v Dubrovníku sa nakrúcali Hry o tróny a dodnes z toho toto mesto ťaží.

Filmovanie a film

V Dalešiciach sa nakrúcali Postřižiny, v Prahe stovky trhákov, a na Slovensku taktiež nemálo filmov, ktoré sa objavili v kinách, alebo v televízii. Práve takýmto miestam, kde sa filmové scény odohrávajú, alebo sa len mihli, sa venuje kniha Filmové miesta od Tomáša Galierika. Je krásna a jedinečná predovšetkým pre…

Zaujímavosti o knihe Filmové miesta

Čo najzaujímavejšie sa môže týkať tejto zaujímavej knižky?

Oživuje a pripomína to, čo sme ani netušili, že môže byť zaujímavé

Je to zvláštne, ale prečo sa dosiaľ nikto nepozastavil nad tým, koľko zaujímavých filmových lokácií u nás je a prečo sa tým viac nezaoberal? Donedávna sme o mnohých miestach vedeli len vďaka magazínom a rôznym rebríčkom, ktoré boli zostavené podľa preferencií samotného autora. Keď však prišla na trh táto kniha, odrazu sme zistili, že to nie je len nejakých 10 – 20 filmov, ale celá plejáda rôznej tvorby, ktorá nebola vytváraná v štúdiu, ale v skutočnom svete tam vonku. Kniha tak pripomína, koľko zaujímavých miest máme okolo seba a nie je nutné ísť priveľmi ďaleko.

Netreba zabúdať, že sme už prilákali množstvo filmových hviezd na Slovensko. Takmer dokonca aj Stanleyho Kubricka. Bola u nás Jennifer Lawrence, Guy Pierce, Robert Carlyle, Dennis Quid, Colin Firth, Ben Kingsley, Patrick Stewart, Glenn Close, Kiera Knightly, Jeremy Irons, Jiří Mádl 🙂 alebo, hviezdy Fantastických príšer. Kniha odhalí naozaj krásnu paletu mien.

Pozadie filmu a jeho zaujímavosti

Samotnou zaujímavosťou o knihe je fakt, že sama prináša nemálo zaujímavostí z pozadia filmovej výroby. Poodhaľuje, ako funguje strih, čo museli filmári spraviť, aby docielili filmovú scénu. Taktiež sa v nej nachádza niekoľko zaujímavých postrehov priamo z miest a múzeí, ktoré autorovi poskytli aj osobné dojmy z nakrúcania.

Ako inšpirácia

Knižka poslúži ako inšpirácia pre vlastný itinerár. Ak sa chystáte po Slovensku, vezmite ju so sebou. Je naozaj pozorhudobné dočítať sa o niektorých miestach z celkom inej perspektívy. Idete možno na Čachtický hrad. No priamo tam a pomocou knihy Filmové miesta odrazu pochopíte, že to nie je len sídlo Bátoričky, ale že je to aj filmové miesto, kde sa nakrúcalo fantasy Dračie srdce, Tajomný hrad v Karpatoch a aj v okolí sa nájdu ďalšie filmové miesta, ktoré majú čo ponúknuť.

Čachtice

Výborná kombinácia

Kniha je výborná kombinácia záujmového, zábavného a pútavého čítania, ktorá v sebe kombinuje cestovateľského sprievodcu, literatúru faktu a tak trochu aj dejiny.  Kniha nie je ani encyklopédiou a ani čisto sprievodcom. Je skvelým mixom všetkého dohromady, čo tvorí knihu vhodnú pre akúkoľvek vekovú kategóriu. Neexistuje veľa turistov, ktorí by o sebe hovorili, že sú filmoví turisti. Preto je táto knižka možno prvou lastovičkou pre tých, čo by sa chceli rozhodnúť vydať na cestu filmového turizmu.

Utajené a vyzbierané

Celá kniha obsahuje množstvo utajených informácií. Utajených preto, že neboli nikde archívmi uvedené a zostali len v pamäti informátorov. Filmovanie na niektorých miestach pár sekundových, alebo len minútových scén sa možno nikde mimo obraz nezaznamenalo (dokumentácia), ale pamätníci to poznať môžu. Ak sa miesto dá rozoznať aj dnes podľa zakrivenia kopcov, porastov, zakrivenia riek, chodníkov, skál, či ulíc, takmer zabudnutá informácia mohla opäť na svetlo sveta a v knižnej podobe sa na ňu už tak ľahko nezabudne.

Knihu Filmové miesta kúpite na bux.sk