Harry Potter 8 v slovenčine? Pozor, nie je to osmička, len ôsmy príbeh

Veľká vec sa stala. 16. augusta bola oficiálne do predpredaja uvedená očakávaná slovenská verzia svetového hitu Harry Potter and cursed child v preklade Harry Potter a prekliate dieťa. To jediné máme jasné, že názov bude znieť presne takto. Jasné máme však aj to, že hoci niektoré obchody zrejme v snahe zarobiť a zaujať zákazníka uvádzajú nesprávne názov ako Harry Potter 8, v skutočnosti nejde o osmičku. Ide len o ôsmy príbeh s hlavným hrdinom. Prvá séria 1. – 7. totiž bola o siedmych rokoch na škole, o siedmych rokoch života Harryho Pottera. V prípade Prekliateho dieťaťa však mnejde o pokračovanie tejto línie a udalostí po škole, ale o skok vpred o 19 rokov.

Harry Potter a prekliate dieťa

Dej a podoba

Harry Potter je už dávno Harry Fotter, má tri deti a toto je príbeh najmladšieho Pottera. Práve on nesie akúsi kliatbu a ožijú tak hrozby, že by Voldemort? Kniha však má jednu zásadnú zmenu oproti ostatným. Nejde o jeden príbeh, ale prepis divadelnej hry. Je tak písaná iným štýlom, s ktorým možno nemusí zaujať celkom všetkých čitateľov. Už určitý pokrok je v samotnom veku čitateľov. Veľa z nich vyrástlo spolu s Potterom a dnes sú dospelí, nepochybne aj na úrovni čitateľa, ktorý by nemusel pohrdnúť podobou scén a dejstiev z divadelných dosiek. Zaujímavé tiež je, že Rowlingová nie je jedinou autorkou tejto knihy, ale spolupracovali dvaja tvorcovia divadelnej podoby.

Možno zadné vrátka

Môže sa zdať, že tým, že toto nie je osmička, sa otvárajú zadné vrátka pre autorku v prípade, že by chcela napísať skutočnú osmičku. Dej po zvrátení zla a po poslednej knihe série z čarodejníckej strednej, by mohol mať svoje pokračovanie, ako sa obnovuje celý svet mágie, čo nasledovalo na zvrátenie úpadku celého čarovného sveta a pod.

Knihu si môžete kúpiť v obchode BUX.sk s výhodnou predpredajovou zľavou.