Levoča zrejme konečne prestane smrdieť, podnikateľ už nič nevypustí

V posledných pár rokoch dostali Levočania prezývky spájané so zápachom. Mestom s historickými stavbami zapísanými na zozname UNESCO možno prilákalo zahraničných návštevníkov, no tí si mimo zážitky kultúrne odnášali aj tie spoločenské. Neznesiteľný smrad rozliehajúci sa mestom, ale aj v priestoroch pod historickým centrom, ktoré pre obchody a potraviny navštevujú aj ľudia z okolia. Zápach vyvolal protesty obyvateľov, občianske združenia sa mobilizovali, jednotlivci písali sťažnosti a niekoľko rokov sa nedialo vôbec nič. Len v určitých mesiacoch mala Levoča pokoj.

Levoča

ilustračná foto: historická budova radnice mesta Levoča

Krásne mesto poznačené smradom akoby nebol nikde problém však nakoniec predsa len našlo riešenie. Pred niekoľkými dňami mohli skončiť všetky protesty obyvateľov. Polícia zadržala konateľa firmy, ktorá bola za zápach zodpovedná. Zadržanie bolo pre rozsiahlu trestnú činnosť proti životnému prostrediu.

Konateľ sa dlhodobo oháňal, že nejde o žiadne poškodzovanie zdravia, alebo ekológie. Dokonca bol označovaný za toho, čo ako jediný necíti zápach, za ktorý je zodpovedný. Mimo to celé, podľa jeho logiky a uvažovania nie je kľúčové, že pre jeho podnikanie trpeli tisíce obyvateľov smradom a to sa nedá nazvať pohodlným životom. Akoby bolo rozhodujúce, či sa na smrad zomiera, alebo nie. Adekvátnym by tak bol pre konateľa trest vystaviť ho niekoľko rokov zápachu výkalov, nech si vysvetľuje návštevám, obchodným partnerom, turistom akokoľvek, prečo si zakrývajú nos, krútia ním, alebo sa len chcú z mesta pobrať čo najrýchlejšie preč.