Čím natrieť pánty dverí, alebo kolieska fúrika, aby nevŕzgali?

Banálna otázka banálneho problému má prekvapivo banálne riešenie. Jednou z častých otázok, ktoré ľudia vyhľadávajú na internete, je tá, čím natrieť pánty od dverí, ktoré vŕzgajú. Lenže hľadanie tejto otázky a odpovede na ne akoby hovorilo o neskúsenosti možno mladých ľudí. Veď mnohí sme videli gazdinku pánty natrieť olejom a mala na niekoľko mesiacov, či dokonca pár rokov pokoj. Každý predsa vie, čo na pánty, ktoré vŕzgajú. Teda, ak sme mali to šťastie a videli samotné riešenie.

Dvere a praktické rady

To isté pritom platí aj na koliesko stavebného fúrika, ktoré píska ako zmyslovzbavené a je jedno, či idete rýchlo, alebo pomaly. Občas máte sto chutí susedovi preskočiť plot a natrieť mu koliesko mastnou klobáskou, ktorú si práve grilujete. Čuduj sa svete, domácich majstrov, čo si stlačia klobásku nad kolieskom nie je málo.

Olej, tuk, alebo rôzne mazivá

Na ošetrenie pántov sú ideálne oleje, ktoré si s týmto účelom kúpite už v železiarstve, alebo domácich potrebách. Sú však zbytočne drahé, pritom postačí aj obyčajný olej do reťaze bicykla. Ak sa doma nenachádza ani ten, prípadne nevysychajúci olej motorový, potom nie je nič ľahšie, ako použiť tuk z kuchyne.

Provizórne riešenie je po zhodení dverí:

  • jemne potrieť kuchynským olejom pánty na zárubni a až po natretí nasadiť dvere späť
  • použiť je možné aj Ramu, Perlu, Floru, čokoľvek, čo vás zachráni pred zvukom a dovolí ďalej spať vašim deťom
  • pomáha aj tuk z mäsa, skrátka čokoľvek mastné, čo si svoju mastnotu zachová aj niekoľko týždňov.

Práve technické mazivá sú však pre nevysychavosť ideálne. Tie kuchynské sú len provizórne. Pre fúriky v exteriéri je dobré použiť práve technické mazivá. Počíta sa totiž s veľkou záťažou a vysokými teplotami na Slnku.

TIPY a NA ČO POZOR:

Natieranie nie je komplikované. Pri zvesení dverí si len buďte istí, či váhu dverí udržíte. Koľko chlapov susedov už bolo privolaných k dverám v domácnosti slobodnej mamičky, alebo len študentiek? Natieranie môže spôsobiť únik olejov a znečistenie koberca, alebo podláh. Al keramická dlažba poznačená kvapkami neviditeľného oleja sa čoskoro prejaví zachytávaním prachu a mastnej nečistoty. Preto je dobré množstvo nepreháňať. Po nasadení dverí prebytočný olej utrieť do vreckovky a po chvíľke pánty skontrolovať.

Nasadzovanie dverí na zárubňu je pre mnohých ľudí čierna mora. Trikom je však nastoknúť ten najvrchnejší pánt správne, ale nezatlačiť, držať ho pri hrane a opatrne si vymerať spodný pánt. Dvere by sa mali nasadzovať v 90° stupni oproti zárubni. Máte tak dostatok priestoru pre prsty vložené medzi dvere a zárubňu.