Koronavírus COVID-19 inšpiroval autorov internetových hoaxov

Prítomnosť koronavírusu COVID-19 vo svete spôsobila mnoho závažných komplikácií. Mnoho krajín a jej obyvateľov sa z vírusu vysmievalo a tvárili sa, že ich sa to týkať nemusí. Tí najväčší frajeri prišli z talianskych lyžovačiek a veselo sa pohybovali na verejnosti s pocitom, že práve im sa nič nemôže stať a určite nie sú prenášačmi nákazy. Mysleli si to aj tí, ktorým sa zhrošil zdravotný stav. Slovensko má viac ako 100 nakazených, no pre prísne opatrenia nám rastú smutné čísla oveľa pomalšie.

koronavírus covid-19

To, čo sa však objavilo, hoci čakali sme oveľa viac, sú aj vymyslené hoaxy, poplašné správy, ktoré v skutočnosti nemajú žiadnu hodnotu. Len vyvolávajú strach, mobilizujú ľudí k nejakému postoju a pritom vôbec nezakladajú na pravde. Výmysly o tom, aké zaručené samovyšetrenia dokážu zistiť prítomnosť koronavírusu v tele, sú žiaľ naozaj len hoax.V súčasnosti koluje na internete niekoľko hoaxov. Ktoré to sú?

Návod na samovyšetrenie a rady japonských lekárov

  • Tento prípad je zvláštny tým, že uvádza niekoľko zásadných hlúpostí. Prípadu sa venuje slovenský portál hoax.sk podrobne v tomto článku. Najzarážajúce je, že tento návod s plnou vážnosťou zdieľa nemenovaná detská lekárka na facebooku. Napriek neuveriteľným nezmyslom.

Údajný syn kamaráda je vo Wuchan a má recept, ako sa brániť.

  • Aj tento prípad je zaujímavý. Najskôr preto, že obsahuje množstvo podivných nepresností, ale aj preto, že existuje ruská, poľská, česká, dokonca grécka verzia. Je nepochopiteľné, že v každej krajine sa nájde nejaký blb, ktorý text nájde, preloží do svojho rodného jazyka a uvádza u seba ako vážnu správu. Už to, že si každý vymyslí v úvode vlastné meno podľa vlastnej fantázie dáva tušiť, že to robia s jasným úmyslom šíriť hoax. Podrobnosti na hoax.sk

Údajné stanné právo, ktoré má vyhlásiť vláda

  • Objavila sa nahrávka, ktorú si národ s vážnosťou posielal medzi sebou a trvdil, že majú zaručené info o tom, že vyhlásia stanné právo. Náš majetok tak bude všetkých, kohokoľvek zariadenie môže byť použité ako sklad, či nemocnica, v záujme verejného záujmu. Slušný strašiak, najmä ak máte priestory. Alebo ste len vojakom v zálohe, ktorého povolajú, aby strážil poriadok v štáte počas veľkej apokalypsy. Nie, žiadne stanné právo ako na Ukrajine.

Ibuprofen vraj spôsobuje smrť

  • Ak ste pacientom a zjete buprofen, hrozí vám vraj smrť. Údajne na prijímanie ibuprofenu reaguje organizmus napadnutý koronavírusom tak, že vypovie absolútne svoju službu. Šlo však o akési podivné nepochopenie štúdií. Ibuprofen obsahuje paracetamol a predávkovať paracetamolom je veľmi ľahké. Veď najčastejší dôvod zlyhania pečene pre ktorý je riešená transplantácia, je práve poškodenie orgánu predávkovaním paracetamolom.

Trenčín a predavačka

  • Mesto Trenčín zažilo pred niekoľkými dňami nepríjemný poplach. Zatvorenie jednej z predajní potravín v meste vyvolalo otázniky a okamžite si ľudia vymysleli tvrdenie o tom, že šlo o zatvorenie pre nákazu koronavírusom. TO spôsobilo poplach šíriaci sa medzi ľuďmi. Teória sa nabaľovala postupne ako overená a jasná správa s presným záverom najhoršieho možného scenára. Predajňa bola pritom zatvorená len preto, že mala dočasný výpadok elektrického prúdu. žiaden koronavírus.