Začal kontroverzný čínsky festival psieho mäsa v meste Ju-lin

Nevhodné pre slabšie povahy: Juhočínske mesto Ju-lin je v rámci krajiny a jej kultúry známe organizovaním festivalu psieho mäsa. Na naše končiny niečo nechutné, ak je pes spoločenským zvieraťom a podľa nových zákonov aj živou bytosťou s citmi. V Číne nie je postoj ku konzumácií mäsa celkom jednoznačný. Festival trvajúci viac ako jeden týždeň sa stretáva s každoročnou konzumáciou až 15 000 psov, čo je neuveriteľný počet s ktorým však miestni chovatelia počítajú. Každoročná príprava psov na porážku je obchodnou záležitosťou. Zaujímavosťou však je, že aj v Číne rastie odpor voči zabíjaniu psov, respektíve ich chovu na konzumáciu.

Dog meat festival Yulin

Odpor už aj v samotnej Číne

Aj tentoraz sa pred festivalom konali zhromaždenia aktivistov a protestujúcich ľudí. Aktivisti dokonca vtrhli do jednej z fariem a vyslobodili niekoľko psov. Dlhodobo upozorňujú na strašné podmienky v ktorých psov chovajú bez možnosti akéhokoľvek pohybu, lásky a chovateľských potrieb. Lenže aj v Číne narastá protest voči starodávnej tradícii. Sú to najmä mladí ľudia, ktorí vystupujú a bojujú proti tradíciám.

Len nedávno v Južnej Kórei, ďalšej krajine s dlhoročnou tradíciou konzumácie psieho mäsa, nastal kľúčový rozsudok, kde bol chovateľ psov odsúdený za nevhodné podmienky. Rozsudok bol zaujímavým precedensom aj preto, že v ňom bol takýto chov s určením psov na porážku a konzumáciu označený za ilegálny.