Rekordné transferové okno v Premier League

Koniec augusta je pre anglickú Premier League vždy napínavé obdobie. Nie je to ani tak z dôvodu začínajúcej sa ligy – veď zo začiatku o moc veľa nejde – ale skôr prestupového okna. Tímy majú šancu výrazne posilniť svoje kádre a hráči zase nasledovať svoje ambície.

Premiere League

Nikoho asi neprekvapí, že toto okno sa ku svojmu koncu stáva čoraz rušnejším. Rovnako je tomu aj tento rok. Zatiaľ čo niektoré tímy sú v získavaní nových hráčov proaktívne, sú medzi nimi aj také,ktoré dlho sedeli na vavrínoch a na poslednú chvíľu sa snažia uzavrieť vytúžené kontrakty. Tak či onak, jedno je jasné –bez ohľadu na načasovanie, tímy Premier League cez toho okno minuli rekordne veľa peňazí. Poďme sa na to pozrieť podrobnejšie.

Proaktívne tímy

Dvanástim tímom najprestížnejšej futbalovej ligy na svete prospela nová dohoda s vysielacími spoločnosťami, ktorá navýšila finančný strop o 5.1 bilióna libier. Spomedzi tímov sa najviac pleskol po vrecku londýnsky Arsenal. Kanonieri nešetrili a na nových akvizíciách (Lucas Perez a Shkodran Mustafi)spolu s ostatnými minuli dovedna takmer 1 bilión libier (Arsenal mal rekordné výdavky aj minulý rok). Dúfajme len, že sa mu investované peniaze premietnu aj na výsledkoch. Minulý rok tím predviedol slušné výsledky a po urputnej sezóne skončil druhý hneď za Leicesterom.

Podobne vyslúžené má aj Manchester United po novým vedením Joseho Mourinha. Jeho 23-členný káder nikto neopúšťa a ani nikoho nového nepotrebuje, tak diabli ostanú v rovnakej zostave minimálne do ďalšieho prestupového okna v januári. Tipovanie na jeho výsledky bude túto nadchádzajúcu sezónu zaujímavé. Tím sa po odchode Alexa Fergusona ešte nepostavil poriadne na nohy a zúfalo sa potrebuje dostať na staré výslnie.

Mestský rival diablov, Manchester City, taktiež nikoho nového nepotrebuje. Tréner Pep Guardiola naopak iba robí čistky medzi hráčmi a snaží sa zoštíhliť zostavu.

Zaostalci

Na opačnej strane spektra sa nachádza West Bromwich Albion. Tímu v polovici mesiaca chýbala takmer polovica zostavy (štyri až päť hráčov) a odvtedy sa jeho trénerovi podaril do kádra pritiahnuť iba krídelníka Nacer Chadlihoz Tottenhamua obrancu Brendana Gallowaya z Evertonu (na pôžičke).

Ďalším oneskorencomje aj Crystal Palace. Tím pod krídlami Alana Pardewa stratil dvoch ikonických hráčov a len so šťastím sa mu podarilo zabrániť prestupu ďalšieho. Do tejto kategórie ďalej spadajú tímy Hull City, West Hame a Swansea.

Taká je situácia v Premier League. Nová sezóna overí výber trénerov tímov a v najbližšom čase sa ukáže ovocie ich snáh. Na teraz neostáva nič iba si užívať ligovú atmosféru a sledovať zápasy. Koho tipujete za víťaza?

Pripravil Juraj