Starostlivosť o kolesá: S čím im pomôže vyvažovačka a ako čistiť disky?

S príchodom zimných mesiacov sa zameriavate predovšetkým na to, či má vaše auto prezuté vhodné zimné gumy, či sa kvôli nim nedostanete do šmyku a podobne. Kolesá si však vyžadujú o čosi väčšiu starostlivosť.

Kolesá a starostlivosť

Pneumatiky nestačí len prezuť

O pneumatiky sa stará veľmi málo ľudí, pretože väčšina zameriava svoju pozornosť na iné časti auta. Asi raz za štvrťrok je dobré skontrolovať v pneumatikách tlak. To, či sú dostatočne nahustené, máte možnosť zistiť na pumpe. Takéto zmeranie tlaku býva na čerpacích staniciach už štandardom.

Ak viete, že budete viezť väčší náklad na dlhú trasu alebo viac ľudí napríklad na dovolenku, je vhodné si pneumatiky dofúkať. Pri jednorazových a krátkych vzdialenostiach sa tým príliš zaťažovať nemusíte.

K jazde bez vibrácií dopomôže vyvažovačka

Ak sú kolesá nesprávne vyvážené, môžu byť zodpovedné za vibrácie, ktoré sú následne prenášané do volantu aj celého vozidla. Tiež sa kvôli tomu viac opotrebúvajú pneumatiky a neskôr aj niektoré časti podvozku. Kolesá dokážete zmerať pomocou vyvažovačky pneumatík a podľa toho určíte umiestnenie závažia. Vyvažovačka býva súčasťou každej automechanickej dielne, pretože kolesá by sa mali vyvažovať pri každom prezúvaní či akejkoľvek montáži pneumatík, prípadne v rámci preventívnych opatrení.

Hliníkové disky potrebujú jemnú starostlivosť

Keďže v dnešnej dobe má už väčšina vozidiel hliníkové disky, aj o tie by ste sa mali dostatočne postarať. Na predĺženie ich životnosti je potrebná stála a pravidelná údržba.

Základom je, aby boli stále čisté, takže sa im môžete pokojne venovať aj každý týždeň. Stačí vám na to bavlnená handrička a hubka. Vyhnite sa hrubým tvrdým kefám či hubkám s abrazívnou plochou, tie by mohli spôsobiť poškodenie jemného laku. Pozor na to, že kolesá treba čistiť vtedy, keď sú vychladnuté.

Foto: Bigstockphoto