Vianočná dovolenka bez stresu: Nezabudnite cestovné poistenie a čo ešte?

Nie každý je fanúšikom zasnežených ulíc a vianočného ošiaľu. Preto sa mnohí práve počas vianočných sviatkov presúvajú do teplejších krajín užiť si hrejivé slnečné lúče či pokojný oddych bez stresu z vianočných koláčov. Aby ste takúto dovolenku “prežili”, nemali by ste zabudnúť na niektoré náležitosti. Bez nich totiž zažijete väčší stres ako v natrieskaných obchodných centrách.

dovolenka

Zabudnúť na cestovné poistenie sa neoplatí

Na dovolenku sa skutočne neoplatí ísť bez cestovného poistenia, Európsky zdravotný preukaz vám v mnohých prípadoch nepostačí. S ním vám totiž v cudzine preplatia len také úkony, ktoré ste absolvovali v štátnych zariadeniach členského štátu EÚ. V mnohých krajinách je zdravotná starostlivosť oveľa drahšia ako u nás, takže úraz vás môže v zahraničí vyjsť na stovky až tisícky eur. Cestovné poistenie takéto náklady pomôže vyriešiť, pretože vám kryje zdravotnú starostlivosť aj v súkromných zariadeniach či v prípade nutnosti aj prevoz späť do krajiny.

Bez dokladov nikam nechoďte

K veciam, ktoré by ste rozhodne nemali zabudnúť, jednoznačne patria doklady. Občiansky preukaz, víza, cestovný pas, potvrdenia o očkovaní… Všetko závisí od krajiny, do ktorej cestujete. Vždy sa teda musíte zariadiť podľa tamojších zákonov a nariadení.

V rámci Európskej únie si vystačíte len s občianskym preukazom, no inde je pas nevyhnutnosťou. Pri ňom by ste si mali dať pozor aj na dátum exspirácie, pri cestovaní do niektorých krajín musí byť platný ešte 6 mesiacov po návrate späť domov. Na cestovanie si radšej spravte aj kópiu a odložte si ju k iným veciam. Tak budete mať v prípade straty originálu aspoň niečo.

Bez peňazí by to nešlo

Nech už cestujete akokoľvek naľahko, určite doma nenechávajte mobilný telefón či peňaženku s hotovosťou. Hoci sa takmer všade dajú využívať platobné karty, istý obnos peňazí by ste mali mať vždy pri sebe. Nikdy totiž neviete, čo sa môže prihodiť. Stačí, že si budete chcieť nakúpiť na miestnom trhu alebo vašu kartu v danej krajine nebudú akceptovať. Krátky rešerš a návšteva zmenárne či banky sa vám zídu.

Foto: Bigstockphoto