Na Facebooku vás podvodné súťaže okradnú za pár minút. Dôverujete im?

Na Facebooku sa stále šíria falošné súťaže o falošné drahé výhry. Podvodník stojaci za rozsiahlym problémom na sociálnych sieťach si žije bezstarostný život bez akéhokoľvek ohrozenia. Stránky vyrába ako na bežiacom páse a neustále prináša nové a nové závratné výhry ľuďom, ktorých úloha je len zdieľať a ďalej šíriť posolstvo o závratnej výhre. Chladnička, drahá dovolenka na Maldivy, auto, nová kuchyňa, sedačka, alebo 1 000 eur. Podvodník pritom zarába na dôverčivosti ľudí a systém je jednoduchý.

Kreditné karty

V minulosti sa súťaže o drahé ceny nemuseli vždy končiť okradnutím. Stačilo nalákať ľudí a pustiť ich niekam, aby klikali a priniesli páchateľovi zisk, alebo provízie. Dnes je takmer každá súťaž o peniazoch. Tých vašich o ktoré prídete.

Vyhrali ste, pošlite mi teraz toto…

Organizátor podvodnej súťaže vám napíše správu, že ste vyhrali. Najčastejšie od vás bude požadovať zaslať overujúcu SMS na spoplatnenú linku, ktorá vaše peniaze zmení na kredit v podvodníkovom účte. Zneužíva pritom na to služby, ktoré reálne fungujú a sú legálne. Jeho postup ale legálny nie je.

Výhovorkou je, že ide o overenie kuriéra, alebo vašej adresy, či telefónneho čísla. Napriek tomu, že reálne k žiadnemu overeniu nedochádza. Ak pošlete jednu SMS a podvodník na druhej strane komunikácie vidí, že ste ochotným obetovať nejakú SMS pre drahú krásnu sedačku ako z katalógu, nafinguje tradičnú odpoveď. „Prepáčte, ale nastala chyba. Pošlite druhú SMS, pre Vás je táto SMS bezplatná,“ čo samozrejme nie je pravda. 18 + 18 eur je spolu 36 EUR. Ak to spravíte ešte viac krát, prídete aj o 72 eur a podvodník sa už neozve.

Platobnú kartu nevyťahujte

Nový trik je oveľa istejší a rýchlejší. Ani netušíte a už vám niekto vyťahuje peniaze z účtu, pretože má všetky prístupové prvky. Číslo platobnej karty, jej platnosť a aj zadné číslo. Nikdy nič podobné neposielajte len tak hocikomu. S týmito údajmi má útočník prístup k vašim peniazom. Pozorný človek, ktorý pochopil o čom je platobná karta, na takéto žiadosti nereaguje. Podvodník sľubuje, že ide posielať peniaze, ale vyžaduje takéto údaje? Nikdy a za žiadnych okolností sa na posielanie peňazí na účet nevyžadujú platobné údaje z karty.

Peniaze poslať na platobnú kartu dokáže len platobný terminál predajne, alebo napríklad prenajímateľa áut. Tam sa však peniaze musia najskôr cez konkrétny terminál stiahnuť, aby šli na daný terminál aj vrátiť. Neexistuje šanca, aby ste zadaním čísla karty získali peniaze z doteraz nepoužívaného zariadenia. Výhovorky organizátora nikdy nepovažujte za skutočné.

Polícia nerobí pre odhalenie páchateľa nič výrazné

Zdá sa to neuveriteľné, no podľa portálu www.hoax.sk je už podaných viacero trestných oznámení. Falošné súťaže sa na internete objavujú už viac ako rok. Za ten čas bol známy aj páchateľ, no polícia sa nedostala k vyriešeniu žiadneho z prípadov. Dátové stopy, ktoré by k páchateľovi viedli, existujú. Napriek tomu môže žiť pokojný život s nakradnutými stovkami, až tisíckami eur. Škoda na jednej obeti totiž nevzniká v takej výške, aby šlo o trestný čin, ale aby šlo len o priestupok. Je ťažké hovoriť o dôvere v políciu, ak nie je schopná vyriešiť tak veľa prípadov tak primitívneho podvodu v ktorom ide o krádež peňazí cez mobilné služby, či ukradnutie kariet.

To druhé, na čo nie je nutné zabúdať, je absolútna ignorácia úžasnej sociálnej siete Facebook v takých veciach, ako je spolupráca s políciou, snaha o zamedzenie šírenia a fungovania takýchto súťaží. Facebook neruší stránky, ktoré sú nahlasované ako podvodné, ponecháva ich online aby mohli byť nástrojom na ďalšie a ďalšie okrádanie ľudí. Neposkytuje verejnosti samostatnú kategóriu nahlásiteľných podvodných stránok. Pritom trend takýchto podvodov nie je len u nás,  či v Čechách, ale objavujú sa aj v Poľsku, či v USA.

Ignorácia však prichádza aj zo strany slovenských médií. Poškodené obete v minulosti neraz kontaktovali slovenské médiá o pomoc, ak polícia odmietala prijať trestné oznámenie, alebo vo veci nijako nepohla ani po troch mesiacoch. To nie je dobré, ak naozaj máme pokladať orgány činné v trestnom konaní za také, ktoré aj konajú.