Slovákov okrádajú fejkové Puma „slovenské“ obchody z Číny

Značkové oblečenie a obuv Puma má u nás veľa priaznivcov. Špekulanti z Číny to momentálne využívajú pomocou dvoch domén a nedali si s tým ani veľmi námahy. Všetko vyzerá, akoby šlo o klasické obchody, ktoré potrebujú len vyplniť objednávku a tovar vo výhodnej cene vám dorazí rovno domov. Všetko by vyzeralo v poriadku, keby vám nakoniec za nemalé peniaze nedorazili lacné „fejky“. Ak ste naleteli v prvom rade preto, že vo vás zvýšila dôveru zaujímavá doména so Slovenskom v jej názve, možno práve to bol zámer.

Puma tenisky

Pozor na pumashopslovensko.com a slovenskopuma.com

Majú jednoduché domény. Názov krajiny a značku. Máte tak jasno už z domény, čo na nej môžete kúpiť. Vytvárajú nebezpečenstvo zámeny, pretože nedávajú žiaden iný údaj, aby ste si mysleli, že nejde o Pumu. Lenže stránky nezobrazujú absolútne žiadne sídlo, prevádzkovateľa, firmu. Na ani jednej z tejto dvojice stránok sa nedozviete nič o presných obchodných podmienkach, ktoré spĺňajú povinnosti dané zákonmi Slovenska. Ak je doména tvorená názvom krajiny, nečakali by ste podmienky v slovenčine? Dosť absurdné! Hoci doména nesie názov našej krajiny, v skutočnosti ide len o jej zneužitie. Popisy nie sú v slovenčine, hoci sa miestami o slovenčinu snažia. Prekladač však nie je dokonalý, čo je vidieť. Prekvapuje dokonca miestami nahodený nemecký jazyk, čo zo stránok robí multijazyčného hybrida, avšak na jedinej stránke naraz.

Na fejkových obchodoch na vás číhajú najmä:

  • žiadne obchodné podmienky, alebo podivné obchodné podmienky. Obchod bez slovenských obchodných podmienok najlepšie celkom obíďte.
  • obchod, ktorý neuvádza prevádzkovateľa a poriadne skutočné kontakty je pokojne dielom 14 ročného dieťaťa, ktoré po večeroch v tajnosti beztrestne zbiera peniaze a netrápi sa recenziami na webe, keďže podobných domén má 160.
  • úžasná cena, aj keď to stále nie je zadarmo. Skrátka vás upúta. Ak ale fejky majú s poštovným hodnotu 16 EUR, podvodníkovi sa stále oplatí predávať tenisky za 56 EUR z údajne pôvodných 120 EUR. Jeho zisk je 40 EUR. Pri stovke podvedených je to 4000 EUR a pri tisícke má zarobený už viac ako milión prepočítaný na starú korunu. Stále sa pýtate, prečo sa takýto biznis oplatí?
  • krásne originálne fotografie nie sú zárukou, že to isté bude vo vašom balíku. Fejky v Číne nemáte problém zohnať na každom kroku a pri cielenom hľadaní na webe sa to dá tiež pomerne ľahko. Niečo iné je, keď objednávate a očakávate originál a príde fejk. Za dovoz falošnej značky vtedy zodpovedáte aj pred colnou kontrolou a z toho vyplýva niekoľko ďalších možných problémov.
  • príliš jednoduchý dizajn, žiadne sociálne siete, žiadne skutočné kontakty, mapa k prevádzkovateľovi, spolupráce s inými obchodmi a žiadny viditeľne vlastný marketing… už niečo z toho by malo byť varovným signálom pred ostražitosťou.
  • jediný email ako kontakt? Ale no tak, to v žiadnom prípade nemôže skončiť dobre. Akýkoľvek poriadny obchod má záujem aby zákazníci vedeli, kto predáva. Jediný obchod, ktorý sa skrýva za jedinú adresu, či len obyčajný formulár je ten, ktorý nechce čeliť problémom a nechce byť dostupný úradom a postihom. Mnoho krajín má políciu, ktorej stačí prísť na web, nenájsť poštovú adresu a keď nevedia určiť krajinu a ani príslušnosť k mestu, prípad je uzavretý ako nevyriešený
  • nedajte sa zlákať prvkami hlásajúcimi prestíž a členstvá v sieťach, či hodnotení. Množstvo certifikátov a obrázkov na spodku stránok nie je žiadnou zárukou. Niečo podobné dokáže ktokoľvek so základnými informáciami o výrobe stránok vytvoriť za pár sekúnd.

Jednoducho a jasne
Nenakupujte na obchodoch, ktoré porušujú zákony Slovenskej republiky a neuvádzajú už základné náležitosti, ktoré majú vo svojej najhlavnejšej úlohe chrániť práve zákazníkov. V prípade, ak máte záujem nakupovať lacný textil, obuv, alebo elektroniku zo zahraničia, varovným je nulový kontakt, obchodné podmienky bez zmienky o prevádzkovateľovi s jasnými informáciami o vrátení tovaru. Samozrejme vždy je dobré si danú doménu preveriť na Googli a nájsť tak názory iných, či ide, alebo nejde o skutočný obchod, alebo podvodníkov. Zaujímavé však je, že tieto obchody majú v niečom háčik. Vyzerá to, ako keby niekto fyzicky na Slovensku pomáhal propagácií, minimálne s prekladom. To, či sa nemalý zisk nedelí aj s marketingovým oddelením niekde na Slovensku, je už však ťažké potvrdiť. Drsné porušovanie zákona je však dosť evidentné a nepopierateľné, čím je možné hovoriť o plnohodnotnom internetovom podvode a zavádzaní zákazníka.