Kniha Ready Player One je zaujímavá rozsiahlou cestou do 80tych rokov

Máte radi moderné akčné príbehy? V knihe si vie každý predstaviť všetko podľa seba. No ak raz poznáte 80-te roky, staré počítačové hry, hudbu a filmy, v novinke Ready Player One – Hra sa začína objavíte viacero symbolov a prekvapivo sa jej príbeh odohráva v roku 2044. Je mimoriadnou, pretože jej príbeh sa krúti okolo virtuálneho sveta, ktorý nahradil klasický internet. Doň sa všetci pripájajú, žijú v ultramodernom svete bez takmer žiadnych obmedzení, a to s chuťou, pretože v realite, kde je každý z mäsa a kostí, je hlad, nepokoje, problémy a skrátka dystopia, ako sa patrí.

Ready Player One

Celý virtuálny svet OASIS vymyslel a spustil James Halliday, ktorý zarobil miliardy dolárov na tomto a aj iných objavoch a revolučných hrách. V obrovskom rozsiahlom svete pred smrťou ukryl niekoľko kľúčov, a keď zomrel bez jediného dediča, odkázal všetok svoj majetok tomu, čo tieto kľúče nájde ako prvý. Niekoľko rokov sa v celom virtuálnom svete organizoval hon na nájdenie tohto kľúča, lúštili hádanky a nikto na nič neprišiel. Až jedného dňa sa prvý kľúč podarilo objaviť neznámemu chlapcovi Parsifalovi. Nie, táto kniha nie je triler, krimi, ani romanca. Hlavný hrdina je chlapec, no určená je všetkým generáciám. Ak ste raz holdovali starým hrám, táto kniha je pre vás povinnosť a ak celkom náhodou milujete staré filmy a kultúru 80 tych rokov, mnohé z toho, čo sa tu spomína, vám bude blízke. Spomína sa napríklad David Bowie, Duran Duran, z hercov často Matthew Broderick, ale napríklad aj film Svätý Grál komediálnej hereckej skupiny Monthy Python. V knihe totiž tieto príbehy stvárnil hlavný hrdina ako repliky v rámci úloh pri ceste za veľkou výhrou.

Práve tým, aké rôzne hádanky sa v knihe objavili a tie viedli k nájdeniu kľúčov k bránam, inšpirovalo aj slovenské vydavateľstvo IKAR, aby v obchode BUX.sk priniesli súťaž v podobnom duchu. V knihe šlo o Anorakovu výzvu, no súťaž Ready Player One výzva pozostávala z menej akčných a menej životu nebezpečných hádaniek. Súťažiaci mohli hádať knihy. Súťaž už síce dávno skončila, no koncept a zábavnosť celej hry zapríčinila úspech… veď súťažiaci našli celkovo viac ako 10 000 kľúčov ukrytých v obchode v knihách, ku ktorým sa dostali súťažiaci len vtedy, ak správne uhádli, ktorá kniha sa pod hádankou ukrýva. Knihu vychválilo nedávno aj Rádio FM. Po tom všetko nemôže prekvapiť informácia, že Stephen Spielberg nakrúca film podľa tejto knihy. Je tam však toľko značiek a produktov, že vybavovanie práv bude jedna z najťažších úloh filmárov.