Chránič chrbta a história vývoja výstroja lyžiarov

Bežná lyžiarska výbava si donedávna vystačila s lyžami, lyžiarkami, rukavicami a dobrým oblečením. Mnohí ešte pamätáme časy, kedy neboli podmienkou lyžiarky a do lyží sa upínali zimné topánky. Lyžiarky boli dokonca častou súčasťou snowboardov, než ich vystriedali lepšie a pohodlnejšie snowboard topánky. Najstaršie dôkazy o využívané lyží pochádzajú z neuveriteľného praveku. Už vtedy využívali niečo, podobné lyžiam na zjazd zasnežených kopcov. Stredná doba kamenná a teda obdobie mezolitu nám zachovala najstaršie zmienky. Ide pritom o nálezy, ale aj kresby v jaskyni na ostrove Rodoy. Od praveku do 19. storočia je najväčším priekopníkom vo svete lyží severská Európa a Rusko, ktorá umenie lyžovania rozšírila na masy ľudí. Pravdou však je aj to, že v tejto oblasti bolo dostatok príležitostí na rozvoj lyžovania.

Lyžovačka a svahy

Nové sú zákony, inovácie, prilby a chrániče
19. a 20. storočie prinieslo zvýšenie záujmu o lyžovanie v rámci športu a rekreácie. Masovou disciplínou sa stalo vďaka zlepšeniu informovanosti, povedomiu, hromadnej výrobe výstroje a zvýšeniu povedomia o technike lyžovania. Popularizácia športu mala za následok rozvoj vývoja lyží. Najskôr to celé tisícročia boli drevené lyže. Drevené lyže s využitím plastu sú záležitosťou polovice minulého storočia a v súčasnosti prevažujú špeciálne zliatiny, materiály ľahké a odolné, zároveň zachovávajúce pružnosť. Lyžiarske prilby boli súčasťou súťažných športových podujatí len posledných desaťročí a čoraz viac sa stávajú aj povinnosťou stanovenou zákonom. Prilby sú u nás povinné len pre deti a mládež, hoci povinnosť spočíva v možnosti nevpustiť na zjazdovku mladého lyžiara bez prilby zo strany prevádzkovateľa vleku a zjazdovky.

chranic-chrbta

Chrániče chrbta vznikli pre počet a terén
Chrániče chrbtice, kostrče a kolien boli nevyhnutnou súčasťou vývoja. Na zjazdovkách je viac ľudí a mimo klasické lyžovanie je pár desaťročí na vzostupe atraktivita terénov, ktoré na prvý pohľad nie sú na zjazd. Ski alpinizmus, extrémne lyžovanie a aj umelo zasnežované zľadovatené svahy sú pôdou na vznik kolízií, nárazov, pádov, zranení. Najhoršie dopadajú zranenia chrbtice. Mať teda určité brnenie, ktoré chráni je výhodou. Chrániče sú na vzostupe posledné roky. Začalo to chráničmi kolien, postúpilo na úroveň násadky umelého panciera na chrbticu náchylnú na devastačné zranenia nervovej sústavy a miechy. Vyzerajú ako skutočný pancier. Poznáme pritom dva druhy takýchto chráničov.
Mäkký chránič je vytvorený z mäkkých materiálov. Hlavnou zložkou je mäkká polypropylénová pena, ktorá sa ľahko prispôsobí tvarovaniu tela a pri stlačení stvrdne.
Tvrdý chránič je o niečo ťažší a drahší. Skladá sa z dvoch hlavných zložiek, respektíve vrstiev. Spodnej vrstvy mäkkej, spevňujúcej vrchnú s takzvanými škrupinami, tvrdými dielmi, ktoré tvoria povrch pripomínajúci korytnačí pancier. Samozrejme závisí od výrobcu.

Čo sa oplatí vedieť?

 

  • Chrániče dnes kúpite aj na slabiny, miesta, ktorým kedysi vôbec nebola venovaná pozornosť.
  • Fungujú preto, že rozkladajú energiu nárazu na celú svoju plochu.
  • Pre dámy je ochrana chrbta a hrudníka tvarovaná inak.
  • Zapínanie je na traky
  • Chrániče sa nasadzujú na spodnú vrstvu termo-bielizne
  • Chrániče môžu mať aj podobu samostatného horného dielu. Vyzerá ako vesta, chráni hrudník, slabiny, brucho, spodné rebrá a zadný chránič chrbtice pokrýva celý chrbát. V pomere toho, čo všetko pokrýva a čo ponúka vychádza zrejme najlepšie model Stuf Jacket, ktorý má práve vlastnosti vesty a ochrancu viacerých slabín. Jeho cena sa pohybuje okolo 50 eur.
  • Chrániče sa kupujú podľa klasických veľkostí. Čiže S, L, M, a menšie veľkosti kvôli deťom. Topski.sk používa aj kategórie S/M a L/XL, pričom ide o chránič použiteľný pre obe veľkosti. Ak je chránič s jasnou veľkosťou, kupuje sa presne. Pohyblivý netesný môže zraniť.