Kúpiť drahé bezpečnostné kamery do domácnosti, alebo wi-fi kamery?

Pred časom nebolo bežné, že mali malé domy kamerový systém. Svojim spôsobom to nie je bežné ani dnes. Kamerový systém je drahý a aj inštalácia niečo stojí a zaberá pomerne veľa času. Obsluha je náročná, ale za to výsledok stojí za to.

Wifi kamera

Domom s kamerami sa vyhýbajú aj zlodeji, ak nepoznajú techniku, ako ich zaručene vyradiť. Dnes sú trendové aj malé wi-fi kamery, také, ktoré umiestníte na stôl, alebo niekde do rohu miestnosti na strop a snímajú všetko navôkol. Stoja rapídne menej, no nedokážu všetko čo rozsiahly kamerový systém. Ako to teda s nimi je?

Malé wi-fi kamery do domácnosti majú svoje prednosti

Prednosti malých wi-fi kamier sú hlavne cena. Za naozaj malé peniaze, len pár desiatok eur, získate nástroj, s ktorým môžete sledovať oblasť, miestnosť, či dvor naozaj kedykoľvek. Opotrebujete k tomu len stále internetové pripojenie. Kým rozsiahly kamerový systém slúži na ochranu veľkých domov a viacerých miest súčasne spolu s nahrávaním, tie menšie kamery už nechránia tak veľa a niekedy neumožňujú ani rozsiahle nahrávanie. Skôr sú určené na živé sledovanie situácie, alebo varovanie v prípade pohybu, kedy sa jednoducho prihlásite s mobilom a vidíte, čo sa deje.

Slúžia nám na:

  • Kontrolu rodiny a interiéru
  • Preverenie situácie
  • Zabezpečenie domácnosti proti zlodejom
  • Veľa z nich má funkciu webkamery
  • Tie vonkajšie sú odštrašujúcim prvkom

Pozor na fakt, že interiérová kamera nie je zároveň určená aj von. Problémom je vlhkosť, ktorá v prípade interiérovej kamery použitej vonku spôsobí veľmi krátku životnosť, alebo poruchy a pokojne skraty. Vlhkosť vzduchu ako aj vlhkosť priama z dažďa, prípadne vietor. Interiérovú kameru naozaj používajte len v interiéri.

V malej domácnosti a na kľúčovom mieste tak viete pomerne za malú sumu zabezpečiť priestor. Na mieste, kde je signál Wi-Fi a prívod napájania, môžete zabezpečiť priestor a mať nahrávku páchateľa, alebo nepozvanej návštevy. Na kamere môže byť odpoveď na otázku, kto vám navštevuje dvor, či záhradu, prípadne predajňu. Myslite však na niekoľko obmedzení.

Majitelia väčších stavieb a tí, čo chcú mať zabezpečené okolie, páchateľov trestnej činnosti pri pokuse dostať sa do domu, do stavby, či garáže, tí ocenia klasické nákladné systémy. Pre ostatných drobných v bytoch, v prenajatých bytoch, kde nie je možná inštalácia a vŕtanie len tak hocikedy a hocikde, sú vhodnejšie cenovo dostupné malé kamery.

Nezabúdajte na GDPR

Nové nariadenie GDPR sprísnilo i tak prísne podmienky pri používaní kamier. V domácnosti nejde o nič zásadné. Ak však kameru používate v predajni, je v súčasnosti nutné disponovať projektom ku každej kamere osobitne. Projektom sa pritom myslí dokumentácia, v ktorej zhŕňate kompletne všetky technológie, ktoré prichádzajú do styku so záznamom a výstupom  a zároveň presný zoznam účelov na aké je záznam použitý a kto všetko s ním môže akým spôsobom narábať. Čím menej ľudí, tým lepšie. Zákony sú v tomto nekompromisné. Na skutočnosť, že je priestor snímaný, musí upozorňovať ceduľa. Pokiaľ by kamera bola na dome a sníma verejné priestranstvo, priestor pred bránkou na verejnej ceste či ulici, i tam musí byť výrazné upozornenie, ba čo viac, hrozia problémy za porušovanie práv osôb.