Antihélium, plyn pre extrémne hrubý temný hlas, no nebezpečný

Kým hélium vytvára hlas veľmi vysoký, fluorid sírový, inak známy ako antihélium ho vytvára naopak veľmi nízky. Ako je to možné? Hélium má vysokú hustotu, jeho molekuly s ďalej od seba a teda ak pri vyslovovaní cez hlasivky prechádza z pľúc nie klasický vzduch s kyslíkom, ale hélium, uniká z pľúc vlastne hélium. Antihélium má vysokú hustotu a tá môže byť nebezpečná.

Peter Marcin je síce propagátor, ale…

Večerná, či skôr nočná šou Petra Marcina na Jednotke už neraz spropagovala niečo také ako antihélium a vytvorila dojem, že ide o voľne dostupnú zábavku. V skutočnosti nejde o zábavku, ale plyn využívaný v chemickom priemysle, ktorého používanie môže byť veľmi nebezpečné. Preto aj herci v šou, ktorí predvádzajú svoje hlasivky, musia byť poučení o tom, čo správne robiť. To však diváci nevidia. Je to aj preto, že antihélium nie je vo voľnom predaji a nedá sa zohnať. V zdravotne neškodlivej verzii dokonca neexistuje. Vždy sú riziká.

Diabol

Správne použitie antihélia si vyžaduje absolútne vyfúknutie celých pľúc a ešte určité cvičenie s nádychom a výdychom. Fluorid sírový je totiž extrémne hustý plyn, ktorého molekuly sú naviazané vo veľmi silných väzbách. To spôsobuje aj fakt, že sa nedá antihélia len tak zbaviť, ak sa raz nadýchnete. Môže tak vážne ohroziť zdravie a čo je hlavné, je šťastím, že sa nenachádza vo voľnom predaji.

srdce balón

Pozor

Ak už ste sa nejakým zázrakom dostali k antihéliu, alebo ku klasickému héliu, vždy majte na pamäti bezpečnosť. Hélium z balónov nemožno dýchať opakovane. Medzi balónmi musí byť dostatočne dlhá pauza, najmä musíte vymeniť vzduch z pľúc. Hélium nie je kyslík. V pľúcach musíte mať kyslík, inak hrozí kolaps. Ten príde náhle a ani neviete kedy. Varuje pred ním tento článok.

Hélium si môžete kúpiť tu: