Budinka, druhá kniha Tomáša Najta. Triler o mladých a nie iba o Facebooku

Príbeh a literárna tvorba spisovateľa Tomáša Najta nás oslovila už dávnejšie. Presnejšie v júni, keď sme narazili na sci-fi eknižku Zastavený čas. V prvom rade to bolo preto, že nejde o typickú knihu. Všimli sme si vo svojom okolí, že dokázala presvedčiť do čítania aj ľudí čo prečítali mimo školu jedine ak knižku vkladnú, či nápis na obale v potravinách. Medzi nimi aj bloger, ktorý získal knihu priamo od autora.

Budinka, kniha

Tomáš Najt svoju prvú knihu napísal na mobile, a súčasne s ňou tvoril údajne aj časti nového príbehu, ktorý vychádza ako klasická kniha práve teraz. Ako prezradili Facebook stránky prvej knižky, v predaji je tak oveľa zásadnejšia kniha #Budinka.

Zásadnejší príbeh a temnejší

Kým Zastavený čas ako sci-fi na Slovensku nemá šancu, #Budinka je tvrdší, temnejší triler. Mladí ľudia sú v príbehu väznení šialenou rodinou, aby jej členovia mohli mať ruky aj svedomie čisté. Sú tak iba nastavení, realita je trochu iná. Mimo skutočnosť, že v nej pôjde o holý život má podstatnú časť venovanú viralite a šialenstvu v rámci sociálnych sietí. Viralita, ten pojem, čo označuje šírenie príspevkov na facebooku. Tu dostáva celkom iný rozmer. Je to preto, že kým bežne na Facebooku zdieľame niečo mimoriadne až po funuse, v tomto prípade sa niečo mimoriadne deje. A tak reakcie jednotlivcov a reakcie médií sa môžu spojiť do jedného veľkého bordelu.

Zásadnejší bude nepochybne aj preto, že tentoraz ako nesci-fi žáner, vie zaujať väčšie publikum. Ako klasická tlačená kniha sa dostane do mnohých predajní, aj do takých, kde eknihy nemajú dosah. Knižka je naozaj v predajniach. Nie celkom hociktorej, keďže ide o úplnú novinku. Zatiaľ sa objavila vo viacerých internetových.

Prečo Budinka?

Pri pátraní sa veľmi nenarobíte. Pôvod slova Budinka je jasný. Má ísť o dedinku, v ktorej sa príbeh odohráva. Tak malú, že ju na mape nenájdete. Pánu Bohu za chrbtom je tak dobre ukrytá, že nevidí, čo sa v nej odohráva. Kniha Budinka, alebo #Budinka, vychádza s podtitulom Mrcha, kretén a vynálezca. Aj k tomu je v knihe jasné vysvetlenie.