Kolieskové lyže vám dovolia bežkovať aj v lete, na ceste aj tráve

Kolieskové lyže, už na prvé počutie ide o akýsi myš-maš, spleť dvoch rôznych slov a predsa ide o reálnu športovú pomôcku. Každý jeden nadšenec pre aktívnu turistiku spozornie. Používanie palíc poznáme mnohí z túr a prechádzok v Tatrách. No zakomponovať do toho kolieska a vôbec podobnosť s lyžami, to chce odvahu, ale aj úspech.

Skike Korčule lyže

Vynálezcovia športovej pomôcky kolieskových lyží Skike prišli na spôsob, ako skĺbiť bežkovanie na bežkách, korčuľovanie na korčuliach a outdoor turistiku do jedného. Vytvorili pomôcku pripomínajúcu korčule len s dvoma kolieskami plnenými vzduchom, či plnými, čo ovplyvňuje aj určenie do terénu. Poznáme totiž kolieskové lyže určené len na asfalt a iné aj na nerovný povrch a trávu. Pochopiteľne, musí ísť o nízke trávnaté plochy a rôzne vyšliapané cesty. Vo vysokej tráve nemá žiaden šport zmysel. Teda až na naostrenú kosu.

Skike sú ako bežky, len s kolieskami

Skike je nemecký výrobca, ktorý prišiel s nápadom, ako dopriať bežkovanie ľuďom aj v lete. Doslova. Noha sa pohybuje rovnako ako na bežkách. Špička chodidla je stále dole, pohyblivá je päta pre pohyb nohy počas posúvania. K tomu si pripočítajme palice známe z v súčasnosti obľúbenej „alpskej turistiky“, ktoré zaisťujú rovnováhu a tiež umožňujú odrážanie. To odrážanie je aj na človeku samotnom. V podstate ide o bežkovanie za akéhokoľvek počasia na zaujímavých korčuliach so zvláštnou konštrukciou, na ktorej je brzdenie tvorené veľmi jednoduchým systémom. Pomocou pritlačenej päty o zadné koliesko nastupuje do činnosti brzdný systém. Aj vďaka nemu následne funguje veľmi hravo aj stúpanie do kopca.

Treba si to osvojiť

Športová pomôcka si žiada na začiatku určité zoznámenie. Prvé pocity po nasadení, mimochodom na vlastnú topánku, prinášajú pocit neistoty. V podstate rovnaké pocity a balans ako pri prvých pokusoch na korčuliach, či na lyžiach. Je to veľmi podobné. Aj tu totiž kontaktná plocha so zemou tvorená tenkými kolieskami je veľmi malá. Výhodou je, že k nim patria palice ak ich chcete využívať na spôsob bežiek. Bez palíc fungujete, ak si chcete vyskúšať trochu akčnejšiu jazdu s voľnými rukami. V každom prípade je však osvojenie ovládania a rovnováhy oveľa rýchlejšie, než pri lyžiach. Ak ešte k tomu máte skúsenosti z klasických korčulí, ste na Skike kolieskových lyžiach ako doma.