Fenomén Wheela, inovatívna športová pomôcka z Bratislavy

Ako ste si možno všimli, možno nie, tak sa nedávno dostal na trh nový druh dopravného prostriedku. Ide o odrážadlo pre dospelých, ktoré dostalo názov Wheela (z angl. wheel = koleso). Určite si mnohí pamätáme z nášho detstva malé odrážadlá, či motorky, kačičky atď., alebo už sme sami rodičmi a zabezpečili sme niečo podobné pre naše ratolesti. Wheela je teda niečo podobné ale vo väčšom, teda je navrhnutá tak, aby sa na nej mohol voziť dospelý človek.

Wheela

Aktuálne výsledky prieskumov ukazujú, že čoraz viac ľudí vyhľadáva alternatívne spôsoby prepravy po mestách. Nielen, že sa ľudia chcú vyhnúť dopravným zápcham, ale vo väčších mestách začíname vnímať už aj u nás potrebu ekologickej dopravy. Popri bicykloch a chôdzi pešo sa zdá, že si Wheela nájde svoje miesto.

Myšlienka tohto inovatívneho vynálezu, ak sa dá hovoriť o vynáleze, keďže sa jedná len o zväčšenie už existujúcej veci, má korene u nás. Autori Wheely sú pôvodom Slováci, Česi a Američania, pričom väčšina z nich žije a pracuje v Bratislave. Samotný nápad, myšlienka na niečo takéto však vznikli už v roku 2011 a budete prekvapení, ako sa zrodila táto idea.

Pritom otcom tejto myšlienky je člen jachtárskeho oddielu YC Slovan Bratislava IljaSadilek, ktorý dostal tento nápad práve pri plachtení. Trápilo ho, že pri cestovaní jeho obľúbeným dopravným prostriedkom po vode si nemôže jednoducho a rýchlo pozrieť mesto, v ktorom sa nachádzal. Preto rozmýšľal, čo by mohlo byť také, že by si mohol vziať na palubu svojej lode. Tiež mu išlo o to, aby to bolo pohodlné a ľahko skladné a prenosné.

A bum! Koncept Wheela bol na svete a prvé kusy už môžete vidieť aj u nás. Spoločnosť, ktorá začala s ich výrobou vyrába rôzne modely. Typické rozmery sú prijateľné väčšinou používateľov. Výška je 88 cm a šírka 77 cm v rozloženom stave. Zložený model je  92 cm dlhý a 20 cm široký. Pritom tento stroj váži len 2,7 kg.

Najväčším rozdielom medzi Wheelou a inými podobnými vozítkami je v tom, že pri jazdení na Wheele musíte sedieť pokiaľ sa chcete hýbať. Wheela nemá žiadnu podložku pre nohy, alebo pedále, ktorými by bol zabezpečený pohyb. Pri jej ovládaní sa uplatňuje rovnaký princíp ako pri spomínaných detských odrážadlách.

Wheela je dizajnovaná tak, aby zabezpečovala pohodlie pri jazde. Sedadlo sa nachádza v optimálnej výške takže pri odrážaní jednoducho pracujete nohami bez toho, že by ste nedočiahli na zem, alebo naopak, by ste si kolenami narážali do brady. Ďalej má samozrejme na riadidle brzdu, ktorá sa využíva pri jazde z kopca.

Pri prednom kolese sú namontované dve opierky na nohy, kde si môžete vyložiť nohy ak sa vám podarí rozbehnúť. Výhodou je, že sa Wheela dá ľahko zložiť a preniesť, takže ak máte na svojej ceste po meste nejaký kopec, tak si ju jednoducho zložíte a prenesiete kam potrebujete.