Vďaka zápcham napísal knihu. Zastavený čas vznikol na mobile

Občas si pre zaujímavosť nemusíme chodiť ďaleko, keďže aj malé Slovensko ponúkne zaujímavé príbehy. Vedeli ste o tom, že trčať v zápche v úžasnej doprave v hlavnom meste sa môže oplatiť? Nebola to len bratislavská doprava, ale aj mnoho iných príležitostí, ktoré umožnili začínajúcemu spisovateľovi Tomášovi napísať knihu. Na mobile, počas zápch a hoci mu to zabralo viac ako 10 mesiacov, výsledok je celkom zaujímavý.

zastavený čas

Mali sme možnosť si ju prečítať krátko po vydaní ešte začiatkom júna. Bratislavský dopravný podnik by mal platiť ľuďom ako je on. Neexistuje vari lepší spôsob ako spropagovať výhody zápch, ako ten, že v nej dokážete napísať knihu. Na druhej strane je však celá 219 knižka dôkazom toho, že doprava v hlavnom meste je katastrofálna počas celého roka a dá sa stihnúť aj niečo takéto.

Knižná novinka Zastavený čas

Zastavený čas je príbehom jedného muža, ktorého zastihne neobvyklý jav. Zastane čas a všetko okolo neho, len on sám zostáva v pohybe. Stane sa do na odľahlom mieste na odľahlom severe na neobyčajnom tajomnom mieste, ktoré naozaj existuje. Známe je ako MilošováMegoňky a našli v ňom záhadné kamenné gule. Ústredná postava má pocit, že s ním má niekto tam hore plány, ale potrvá ešte nejaký čas, než sa odhodlá ísť jednoducho za nosom. Stále ale smerom k miestam, ktoré pozná a ktoré by sa podľa neho oplatilo navštíviť v zastavenom čase.

Nikto ho totiž nevidí a v podstate na tých miestach ani nie je. Keď sa to tak vezme, v konkrétnej sekunde je stále hore na severnom Slovensku. Trochu šialené dobrodružstvo ozvláštňuje fakt, že v zastavenom čase nefunguje žiaden stroj, jedine to, čo dá on sám do pohybu bez akejkoľvek zotrvačnosti. Bojuje tak s fyzikou, sám so sebou, aj so zvukmi obmedzenými len na tie jeho.

Netypické sci-fi, skôr „roadbook“

Ako totiž mnohí autori sci-fi pri vyobrazení zastaveného času zabúdajú, zvuk sa v takom prípade nemôže šíriť ani o piaď. Ako to celé dopadne? Zabudnite na sci-fi. Ono to v podstate ani nie je sci-fi. Ak si odmyslíte fakt, že čas stojí, ide o občas trpké, občas absurdné a občas drsné dobrodružstvo, ktoré prekvapivo upozorňuje na pár problémov, ktoré sú celkom prehliadané a týkajú sa viacerých nás. Uponáhľanosť doby a životné tempo je pritom len ten menší z nich.  Autor v niektorom rozhovore knihu nazval žánrom „roadbook“, čo má signalizovať príbeh, ktorý sa stále presúva z miesta na miesto a všade niečo zažíva.

Môže byť. Jedinou chybou knižky, ktorá vás prinúti čítať aj v prípade, že poslednú knihu ste prečítali na základnej škole z donútenia pred 12 rokmi, je, že je len elektronickou knižkou. Vychádza ako ekniha a kúpiť sa dá na martinus.sk, boxu.sk, prípadne na iTunes v iOS. Cena nie je vysoká, má peknú obálku navrhnutú autorom knižky. Ak veľmi nečítate a máte chuť na oddychovku, kde dobro víťazí nad zlom, skúste siahnuť po príbehu, ktorý vznikal na bezdotykovej klávesnici na Androide. Niečo nemysliteľné.

S autorom a jeho ďalšou pripravovanou knihou súvisia stránky obce Budinka